Latarnia Morska w Gdańsku
To właśnie z niej, jak i z pancernika „Schleswig-Holstein“ padły pierwsze strzały na pozycje polskich obrońców Westerplatte. Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port (ul. Przemysłowa 6A) do dzisiaj nosi na swych murach ślady odpowiedzi polskiej artylerii. Wzniesiona w 1893 r. na wzór nie istniejącej już dziś latarni zbudowanej w Cleveland nad Jeziorem Erie, sięgająca 27 m wysokości, znana jest także z tego, że wyposażono ją w niezwykły zegar – Kulę Czasu zamontowaną na jej maszcie.
Po więcej informacji zapraszamy na Portal miasta Gdańsk
Dane techniczne latarni:
- Wysokość wieży – 27,3 m
- Wysokość źródła światła – 30,3 m n.p.m.
- Typ światła – zgaszone w 1984 r.
- Współrzędne geograficzne – 54° 24′ 28″ N, 18° 39′ 50″ E
„Została zbudowana w latach 1893-1894, zastępując starszą latarnię. Latarnia jest wzorowana na nieistniejącej latarni z Cleveland w Stanach Zjednoczonych.
1 września 1939 strzałem z okna latarni dano znak żołnierzom znajdującym się na okręcie Schleswig-Holstein do rozpoczęcia ostrzału Westerplatte. Kilka chwil później z Westerplatte padły dwa strzały armatnie – pierwszy chybił. Drugi był już celny i trafił w budynek latarni, likwidując stanowisko CKM-u. Do dziś widać miejsca z nową jasną cegłą.
Wraz z uruchomieniem latarni w gdańskim Porcie Północnym, w 1984 roku została wyłączona. W 2004 roku latarnię otwarto dla zwiedzających.”
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnia_Morska_Gda%C5%84sk_Nowy_Port