Latarnia Morska w Niechorzu

Latarnia Morska w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu, położona jest na wysokim klifie. Obiekt powstał w 1866 roku, a do jego budowy wykorzystano licowaną cegłę. W dolnej partii podstawa przyjmuje formę prostokąta, z kolei powyżej przybudówek ma kształt ośmiokąta. Wieża na narożnikach posiada wysunięte lizeny, a płaszczyzny pomiędzy nimi zostały wyłożone jasnożółtą cegłą. Na wysokości 37 metrów usytuowano taras widokowy. Zwieńczeniem latarni jest laterna przykryta kopulastym dachem. Początkowo, źródłem światła latarni był olej rzepakowy, którego zużywano do 1500 kilogramów rocznie.

Po więcej informacji zapraszamy na Portal miejscowości Niechorze
Dane techniczne latarni:

  • Wysokość wieży – 45 m
  • Wysokość źródła światła – 62,8 m n.p.m.
  • Zasięg – 20 Mm (≅ 37 km)
  • Typ światła – błyskowe, okres 10s
  • Współrzędne geograficzne – 54° 5′ 47″ N, 15° 3′ 57″ E

 


Odwiedź również Rewal – kilka km na zachód od latarni morskiej w Niechorzu.

Noclegi Rewal
Domki letniskowe Rewal

 

„Decyzja o budowie latarni morskiej w Niechorzu zapadła w 1860 roku. Latarnia została uruchomiona w grudniu 1866 roku. Wieża latarni została wybudowana z licowej cegły. W dolnej części ma przekrój czworokąta, natomiast w górnej, powyżej przybudówek – ośmiokąta. Wierzchołek wieży wieńczy taras widokowy z balustradą. Na szczycie została umieszczona laterna, w której jako źródło światła wykorzystano aparat Fresnela I klasy.

Podczas działań wojennych w 1945 roku, pocisk artyleryjski zniszczył laternę, w której znajdowała się lampa i aparatura umożliwiająca świecenie latarni. Niemcy podczas wycofywania się założyli w budynku 8 ładunków wybuchowych, które zostały znalezione przez latarników po wyzwoleniu latarni (nie zdążyły detonować). Latarnia została odbudowana według dawnej dokumentacji, a jej ponowne uruchomienie nastąpiło 18 grudnia 1948 roku.”
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnia_Morska_Niechorze