Latarnia Morska w Świnoujściu

Latarnia Morska w Świnoujściu

Dokładna lista znanych i mniej znanych latarni morskich z okolicy Świnoujścia. Opisy, historie, zdjęcia, lokalizacje, odległości, opinie, komentarze i możliwość zaplanowania dojazdu. Latarnie morskie w okolicy Świnoujścia to obiekty z pewnością warte odwiedzenia i wspięcia się na ich sczyt.

Po więcej informacji zapraszamy na Portal miasta Świnoujście
Dane techniczne latarni:

  • Wysokość wieży – 64,8 m
  • Wysokość źródła światła – 68 m n.p.m.
  • Zasięg – czerwone 9 Mm (≅ 16,7 km), białe 25 Mm (≅ 46,3 km)
  • Typ światła – sektorowe przerywane, okres 5s
  • Współrzędne geograficzne – 53° 54′ 57,6″ N, 14° 17′ 3″ E

 

„W XVII wieku nie istniała w Świnoujściu jeszcze żadna latarnia, ale jej funkcję pełniło ognisko o dużych rozmiarach palone na wzniesieniu w Chorzelinie. Pierwsza latarnia morska w Świnoujściu powstała w 1805 roku. Stała na głowicy falochronu i zbudowana była z desek i luster. W roku 1828 została w jej miejscu postawiona nowa, tym razem stalowa.

Budowę obecnej latarni rozpoczęto w 1854 roku i trwała niecałe trzy lata. Uruchomiono ją 1 grudnia 1857 roku. W owych czasach była godnym podziwu osiągnięciem budowlanym. Do 1902 roku wieża latarni od dolnej galerii aż do galerii górnej, miała kształt ośmioboku zwężającego się ku górze i zbudowana była z żółtej licowanej cegły. Grubość ścian wynosiła 1,7 metra nad galerią dolną do 1,3 metra przy galerii górnej. Do 1945 roku była to najwyższa latarnia morska na terytorium Niemiec.”
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnia_morska_%C5%9Awinouj%C5%9Bcie